PRZY KAWIE: Wiosenne porządki
credit photo: Zero Waste Home

 

Popatrzyłam sobie dzisiaj na mój kosz na śmieci i zrobiło mi się wstyd.  Serio!  Ile ja wyrzucam rzeczy!! Co  tydzień – pełne torby.

I jak się człowiek zastanowi to kompletnie niepotrzebnych rzeczy.  Przedmiotów których nawet nie używał, które dotknęłam raz, często tylko po to by wyrzucić je od razu do  śmieci. Przedmioty, na które nawet nie zwróciłam uwagi i za które na pewno nie chciałabym płacić.

Zrobiło mi się wstyd, bo mieszkamy we dwoje, a ja  mam wrażenie że produkujemy jak wielka dzieciata rodzina.

Zrobiło mi się jeszcze bardziej wstyd, gdy przeczytałam o Bea Jonsons – znanej francuskiej blogerce mieszkającej w Californii.

  

Cafe Chic Choc Blog o Francji wiosenne porzadki
Wiosenne porządki – credit photo: Zero Waste Home

 

Dlaczego ?

Zaraz wytłumaczę.

Widzicie ten słoik na pierwszym zdjęciu – otóż wyobraźcie sobie, że są to śmieci całej 4 osobowej rodziny Pani Jonsons z 2014 roku – TAK z całego roku !!! (choc!!)

Nieźle co ?

Jak to możliwe ? Podobno możliwe.

Bea Jonsons przyjęła zasądzę, że w jej domu nie będzie marnotractwa –  Zero Waste Home (dom bez odpadów) taki tez jest adres jej bloga: http://www.zerowastehome.com/

Imponujące nieprawdaż? (chic!)  Jak się do tego zabrać?

 

Pierwsza zasada  to 5R czyli : „odstaw wszystko co nie jest ci potrzebne, zmniejsz ilość tego co jest ci potrzebne, wykorzystaj ponownie to czego używasz, przetwórz to czego nie możesz odstawić, zmniejsz lub użyj ponownie, a z reszty zrób kompost”.

(Refuse what you do not need, Reduce what you do need, Reuse what you consume, Recycle what you cannot Refuse, Reduce or Reuse, and Rot (Compost) the rest.)

Według tej zasady Pani Jonsons redukuje wszystko co możliwe – ilość ciuchów w szafie, kosmetyków,  generalnie otaczających ją przedmiotów.

Dodatkowo w życiu codziennym używa tylko naturalnych surowców, które można ponownie wykorzystać – szklane butelki, które zawozi do producenta mleka, by napełnił je ponownie, nie używa jednorazowych torebek –  jeżeli już torby z naturalnych tkanin.
Nawet jej szczoteczki do zębów są wykonane z drewna.  (zresztą podobają mi się te jej szczoteczki) (chic!)

Cafe Chic Choc Blog o Francji wiosenne porzadki
Wiosenne porządki – credit photo: Zero Waste Home
 

Co najfajniejsze nawet do sklepu chodzi z kompletem słoików : na mięso, na ryby,  na masło itd. Sprzedawca zamiast pakować w papier lub jednorazówkę myk wkłada wędlinkę do słoika i po sprawie. (ile takich niewinnych torebek wyrzuciłaś/łeś w ostatnim tygodniu?)  Nie kupuje niczego co ma opakowanie. (Nawet gdy inwestuje w nowe buty co zdarza się rzadko, bo woli second hand’y –  pudełko zostawia w sklepie).

Zachwala lokalne rynki (chic!), produkty sezonowe, lokalnych producentów, u których możemy kupić w dużych ilościach produkty bez opakowania.  Bez przerwy szuka alternatywnych rozwiązań by tylko nie produkować niepotrzebnych odpadów.

Sama produkuje kosmetyki, środki czystości czy jogurty.

Na jej blogu, do którego odwiedzin serdecznie zapraszam  możecie znaleźć pełno porad jak nie ulec pokusie i zmienić całkowicie podejście do życia.

Wyeliminuj wszystko co niepotrzebne i oczyść otoczenie.  To możne wyjść tylko na dobre.

 
Cafe Chic Choc Blog o Francji wiosenne porzadki
Wiosenne porządki – credit photo: Zero Waste Home
 

Nie zachęcam was do szperania po śmietnikach (jej ostatni wpis na blogu ) w celu znalezienia wczorajszej bagietki wyrzuconej przez sąsiada (Choc!) (każde ekstremum jest złe, a to już trochę za dużo moim skromnym zdaniem).

Zachęcam was za to do poczytania, poznania innego sposobu na życie i  zastanowienia się czy rzeczywiście potrzebujemy 3 szamponów i 5 płynów do kąpieli? Czy nie możemy wyeliminować z naszego życia jakiś torebek, kartonów czy butelek ?

I czy musimy trzymać te wszystkie ciuchy i talerze nie do pary (no chyba, że jesteś blogerką kulinarną – w takim wypadku możesz:)??

Fakt, żyjemy w społeczeństwie konsumpcji i mamy zdolności do gromadzenia niepotrzebnych nam rzeczy, często kupionych pod wpływem impulsu, a ile z tych rzeczy tak naprawdę potrzebujemy i realnie używamy?

Moi mili mamy już wiosnę
– zróbmy wiosenne porządki.

 

 

  • Tekst : Marta / Café Chic & Choc

ZRÓB SOBIE KAWĘ I POCZYTAJ INNE POSTY NA CAFE CHIC & CHOC:

 

One Comment

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.