CHIC & CHOC : Ciemna strona francuskiej muzyki

CHIC & CHOC : Ciemna strona francuskiej muzyki


Dzisiaj będzie dźwiękowo. Powód: na facebookowej stronie Café Chic& Choc celebrujemy rozpoczęcie nowego cykl „Muzyczna środa z Café”. Będę prezentować rożnego rodzaju popularne piosenki, które możecie znaleźć we Francji (czasami Belgii). Oczywiście nad moimi ulubionymi – będę rozpływać się – przygotujcie się na chic’ki, ohhy i ahhy.

Postanowiłam poszaleć i nie ograniczać się, dlatego,  też będziesz mogła znaleźć  również utwory, których nie lubię, ale stwierdziłam, że z jakiś powodów znać je trzeba.

Jeżeli zaciekawiłam Cię chociaż troszeczkę to wskakuj na stronę Café na Facebooku, lajkuj ile tylko możesz i śledź co środę nowe piosenki.
O muzyce francuskiej jut trochę pisałam. Pokazałam wam 3 – 4 osoby, które warto (moim skromnym zdaniem) śledzić, bo może z tego wyjść coś fajnego.  (chic)
Natomiast nigdy nie pisałam o ciemnej stronie francuskiej muzyki, a przecież wszystko ma swoja „côté obscur” 
Dzisiaj będziemy mówić o muzyce z kategorii CHOC.  
Nie o tym czego słucha się na intelektualnych spotkaniach, ale o bazie… która niestety/stety każdy zna i jest z stanie zaśpiewać pod koniec rodzinnej imprezy, na karaoke, weselu czy z chwiejącym się już szefem podczas wyjazdu integracyjnego.
Ojj to nie dla mnie, ja jestem taka cool i w ogóle…bla bla bla… a „Hej sokoły” znasz? I na weselu śpiewasz ? Śpiewasz, bo musisz – tak samo jest z podana poniżej lista  „utworów- tworów”.
Oto TOP 10 (nie !! – za dużo – nie wytrzymam) TOP 5 francuskich piosenek, których prawdopodobnie nie polubisz, ale które ułatwią ci życie socjalne i integrację.
UWAGA: często towarzyszy im nieskomplikowany, ale maksymalnie obciachowy układ taneczny.

Powodzenia i wytrwałości.

5. Gilbert Montagne – „Sous les sunlights des tropiques”

Zaczynamy spokojnie – jest jeszcze znośnie – początek imprezy. Wujek postanowił rozgrzać parkiet i zaprasza Cię do tańca-wyrywańca (ramion). Poczuj tropiki!
Gilbert jest niezastąpionym dopalaczem imprezowym.

4.  Johnny Hallyday- „Allumer le feu”

Tylko Jonny potrafi rozpalić ogień. To swoista instytucja we Francji. Ludzie kochają go miłością wielką i czystą (sąsiad mojego szefa miał tatuaż z jego podobizną na całych (CAŁYCH!!) plecach(chic! 🙂 ).
Nie zapominaj, że „Allumer le feu” (= Rozpalić ogień) to piosenka bardzo popularna w czasie urodzin (szczególnie w momencie zapalania świeczek na torcie (choc).
UWAGA: z Jonnym wiąże się jedno podstawowe ryzyko… wiele osób po spożyciu trunków procentowych sądzi, iż są w stanie śpiewać tak jak on… niestety w 99,99% mylą się. Horror karaoke.
 
 3. Patric Sébastien – Tourner les serviettes 

Tutaj już przechodzimy do kategorii „duży kaliber”. Patric Sébastien jest swoistą fabryką hitów w stylu francuskiego disco-polo ( disco-franco?). Zastanawiałam się co byłoby tutaj lepsze „Sardines” czy „Tourner les serviettes”. Wybór padł na to drugi utwór z racji większego zaangażowania imprezowiczów. Koszmar wesel – kręcimy serwetkami! (choc)


2. Bézu – La queuleuleu

O ile możliwe jest, że resztę piosenek uda ci się spokojnie przeczekać o tyle przy „La queuleuleu” istnieje duże ryzyko, iż w ramach integracji zostaniesz siłą odciągnięta od stołu by robić tzw. „wężyka”. Mimo, iż wydaje Ci się, że to trwa wieczność – to tylko 4 min. (choc)
Pamiętaj o tym –  TYLKO 4 min. (powtarzaj jak mantrę)


1. Claude François „Alexandrie Alexandra”

Niezaprzeczalny król francuskich imprez z przytupem. Niezastąpiony, jedyny, kultowy, mistrz.  Do dzisiaj sprawia, iż całe sale tańczą w rytm jego hitów. Tańczą, ale nie byle jak- naśladując towarzyszące mu „Clodettes”(tańczące dziewczyny w tle (chic).
ZAPAMIĘTAJ: Nauka układu z „Alexandrie Alexandra” we Francji jest ważniejsza, niż znajomość subjonctif.*

Myślę, że wystarczy – jesteś przygotowana na podmiejska dyskotekę i urodziny wujka.
Teraz pozostaje mi tylko powiedzieć jedno:

 PRZEPRASZAM za ten wpis 🙂
To była ciemna strona francuskiej muzyki

Bizusy !

  • Tekst : Marta / Café Chic & Choc

*tryb łączący – zmora francuskiej gramatyki  

ZRÓB SOBIE KAWĘ I POCZYTAJ INNE POSTY NA CAFE CHIC & CHOC:

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.